ÖVRIGT / Diverse / Trycksaker, 3 st 3772041
nr 377 2041
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
Trycksaker, 3 st, Stig Lindberg (1916-1982). Bok 'ABC', bok 'KRAKEL SPEKTAKEL', särtryck ur ”Tidningen VI”. ABC: text av Britt G. Hallqvist, illustrationer av Stig Lindberg, höjd 22, 5 cm, Natur och Kultur, fjärde upplagans andra tryckning, AB Boktryck Helsingborg 1983 ISBN 91-27-16955-3 signerad: ”Stig L . ” på framsidan. KRAKEL SPEKTAKEL: Krakel Spektakel på framsidan, text av Lennart Hellsing, illustrationer av Stig Lindberg, höjd 17, 5 cm, Elanders Tryckeri AB, Kungsbacka 1985 ISBN 91-7448-316-1, Krakel Spektakel publicerades första gången 1952. Särtryck om Stig Lindberg ur ”Tidningen VI”, 1960-tal, brun stengodsvas från 1962 på framsidan, text: ”VI-sektor: Stig L .”. Litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Sig Lindberg, Prisma 2003, sid 146 - 147
Stig Lindberg, svensk formgivare och målare född 1916, död 1982.
måndag 31 oktober 2005
kl 16:00:01
Stig Lindberg
Läs mer om Stig Lindberg